wer3Jest to nowatorski system firmy Microsoft, odporny na wirusy i szybszy od Windowsa a nawet od Linuksa.

obraz-tvKrytyczna sytuacja zachodzi znów przy falowaniu i przybliżaniu obrazu.

leopard osMac jakiś czas temu zdecydował się na montowanie w swoich komputerach procesorów firmy Intel wtedy też użytkownicy standardowych komputerów PC pomyśleli że to da im możliwość instalacji systemu operacyjnego firmy Apple.

algoInną, coraz częściej ostatnio dyskutowaną, możliwością redukcji rozmiarów obrazów jest kompresja bazująca na fraktalach. Metody fraktalowe stosuje się zarówno do obrazów ruchomych jak i nieruchomych.

mm21Tego typu systemy elektronicznego montażu nagrań video określane są mianem systemów nieliniowych – w przeciwieństwie do systemów liniowych, rejestrujących na taśmie kolejno – jedną sekwencję po drugiej.

nortonStatystyczny użytkownik komputera nie chroni go w żadnym stopniu przed zagrożeniami które płyną z sieci energetycznej. Robi to zaledwie 10% osób. A przecież nawet najtańszy UPS ochroni nasz komputer nie tylko przed utratą danych ale i przed awarią spowodowaną przez chociażby wyładowania energetyczne.

Windows XP miał swoją premierę jesienią 2001 roku a już rok później ukazał się pierwszy zbiór poprawek, kolejny wyszedł dwa lata po tym wydarzeniu. Dlatego nie młode XP wymagało kolejnych poprawek. Witryna Microsoft daje nam możliwość pobierania i instalowania pojedynczo wszystkich poprawek krytycznych jednak lepiej instalować je za jednym zamachem.

Wyświetlanie obrazu 3D na ekranach wymaga od naszych komputerów mnóstwa kart graficznych. Dlatego też procesory znajdujące się na kartach graficznych niczym nie ustępują procesorom komputerowym. Tylko że jeśli karta aktualnie nie wyświetla obrazu 3D to przez ten czas jej zasoby się marnują. Dlatego warto zrobić co by w tym czasie wspierając ona nasz procesor w działaniu.

Gdy pojawia się problem z naszym komputerem i nie chodzi o sprzęt to może być wirus albo po prostu błąd systemu. Wirusy rozprzestrzeniają się w sieci bardzo szybko, niszcząc i kradnąc dane. Dlatego firmy produkujące oprogramowanie antywirusowe dążą do doskonałości. Co chwilę powstaje nowy wirus wiec oprogramowanie musi pobierać z Internetu jego definicje b muc go wykryć. Odbywa się to kilka razy dziennie, w dobrych programach nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Ale oprogramowanie nie tylko poznaje co to za wirus, ma też algorytm który potrafi wykryć i znautralizaować podejrzane programy które mogą być wirusem. Zacznijmy od problemu z którym ma problem chyba największa część użytkowników. Chodzi o zawieszanie się komputera. Oprócz standardowych zawieszeń mowa tu też o restartach czy niebieskich ekranach. Takie zjawiska mogą być powodowane przez niedopracowane wirusy, albo dopracowane ale w części zblokowane przez oprogramowanie antywirusowe. Taki stwór psuje pliki które tworzą w systemie konflikt. Często twórcy wirusów nie kończą swych robali i ich nie testują, wypuszczają do sieci i niech się dzieje co chce. Musimy tez wykluczyć problemy ze sprzętem, mowa tu także o sterownikach. Zatem pierwszym krokiem jaki robimy aktualizacja sterowników. Oczyśćmy też komputer z kurzu bo może jakiś jego podzespół się przegrzewa. Sterowniki możemy zaktualizować z poziomu Panelu Sterowania. Kolejną przypadłością naszego sprzętu może być gwałtowne zwolnienie. Można powiedzieć że dla użytkowników Windows jest to standard. Bowiem im dłużej używamy systemu tym on działa wolniej. Często tez samo ładowanie systemu strasznie się wydłuża. Najbardziej drażniące jest też coraz dłuższe uruchamianie się programów. Pierwszą przyczyną takiej sytuacji może być zapychanie dysku i rejestru przez instalowane przez nas programy. Ale i wirus może zżerać zasoby i spowalniać nasz komputer – pracując w tle. Dlatego musimy przejrzeć Menadżera zadań. Tam możemy odszukać podejrzany proces i go wyłączyć. Innym przypadkiem jest nietypowa aktywność dysku albo wręcz nadaktywność. Jedną z możliwości takiego zachowania jest wirus który przeszukuje dysk w poszukiwaniu ważnych danych takich jak hasła. Albo wirus może ściągać z sieci inne programy np. szpiegujące i nagrywać je na dysk. Ale najczęściej winny jest uszkadzający się powoli dysk, należy wtedy sprawdzić jego parametry – czyli SMART. 

Przed instalacją systemu Windows Vista warto sprawdzić co będzie nam działało a co nie. Aby nowy system operacyjny działał bez problemu musimy dysponować procesorem z taktowaniem minimum 1GHz i 512 MB pamięci. Natomiast jeśli chcemy pracować komfortowo to parametry te należy podwoić do tego warto mieć porządną kartę graficzną ze względu na wymagania jakie ma interfejs Aero, ale nie musimy z niego korzystać jeśli nie mamy ochot. Warto też zastanowić się przed instalacją czy nie będzie problemów z takimi urządzeniami jak monitor czy drukarka. Najbezpieczniejszym sposobem jest instalacja nowego systemu wraz ze starym sprawdzonym XP. Warto tak zrobić aby nie było niemiłych niespodzianek. Wszelkich informacji udzielają producenci sprzętu na swoich stronach internetowych, warto więc zajrzeć i sprawdzić czy są dostępne nowe wersje sterowników, już przed rozpoczęciem instalacji Visty. System ten znany jest z problemów które w niektórych obszarach są dość poważne w innych natomiast system świetnie daje sobie radę. Jeśli chodzi o płyty główne to raczej nie powinno być problemów, chipsety dobrze radzą sobie z Windowsem Vista.


Jeśli ammy płytę na której znajduje się chipset VIA to należy dokonać aktualizacji poprzez pobranie i zainstalowanie pakietu VIA Hyperion Pro Driver. Dzięki temu nasze złącze AGP będzie działało sprawniej, wprowadzono też w tym pakiecie kilka drobniejszych poprawek które warto zainstalować. W niektórych płytach głównych z chipsetem SIS mogą wystąpić problemy z obsługa standardu SATA. Warto sprawdzi an stronie producenta czy nie ma jakiegoś aktualnego pakietu który naprawi ten błąd. Jełsi chodzi o monitory to nie powinniśmy mieć z nimi żadnych problemów, Vista pracuje dobrze z każdym modelem. W przypadku kart graficznych Nvidia oferuje dobre sterowniki standardowe podobnie jak konkurent czyli ATI. Dzięki aktualizacji wszystko powinno działać bez problemów. Rozważając działanie takich urządzeń jak Wi-Fi to można mieć do tego trochę uwag. W sieci dostępna jest lista urządzeń z którymi nie powinniśmy mieć żadnych problemów. Jednak na liście są tylko nowe adaptery Wi-Fi a co jeśli mamy starszy? W obecnej chwili musimy przeglądać WWW i szukać an stronach producentów, jednak możemy mieć szczęście bowiem system operacyjny jakim jest Vista posiada zintegrowane sterowniki do sprzętu takich firm jak D-Link itp. W przypadku drukarek nie powinniśmy mieć żadnych problemów by działały one poprawnie.